De twintig kanshebbers voor de Socratesbeker 2025 zijn bekend. De prijs wordt uitgereikt aan de auteur van het meest urgente, oorspronkelijke en prikkelende Nederlandstalige filosofieboek van het jaar. De uitreiking vindt plaats in april 2025 tijdens de Maand van de Filosofie.
Dit zijn de kanshebbers
Lieke Asma – Blinde vlekken (lees hier een fragment: Waarom we allemaal discrimineren)
Désanne van Brederode – Hoe het vuur te redden (lees hier een interview: ‘Er is vertraging nodig voor inspiratie’)
Rob Compaijen – Afgunst (interview: ‘Wie afgunstig is, vreet zijn eigen hart op’)
Ton Derksen – Waarheidsvinding (interview: Zo vermijd je denkfouten volgens wetenschapsfilosoof Ton Derksen)
Ignaas Devisch – We informeren ons kapot (interview: ‘We hebben meer informatie dan ooit, maar zijn niet beter geïnformeerd’)
Anaïs van Ertvelde – Handicap (interview: ‘Alle mensen zijn gelimiteerd’)
Tim Fransen – In onze tijd (interview: ‘Ons idee van vooruitgang klopt niet’)
Pieter Hoexum – Kleine filosofie van het ommetje (fragment: Thuis is waar je naar buiten kunt)
Jeroen Hopster – Toeval (interview: ‘Toeval is niet de tegenpool van noodzaak’)
Bert Keizer – Het raadsel van de geest (interview: ‘De geest is een raadsel dat we zelf bewonen’)
Pablo Lamberti – Een oefening in leven (fragment: Je kunt niet filosoferen zonder zelfonderzoek)
Martijn Meijer – De droom van het genot (interview: ‘Je krijgt nooit wat je verlangt, ook niet als je krijgt wat je verlangt’)
Wouter Mensink – Hoe we uit het dorp vertrokken (recensie: Filosoferen over de kloof tussen stad en platteland)
Dirk Noordman – Spinoza in het torentje
Kris Pint – De extase van de jagers (recensie: We zijn de taal voor mystieke ervaringen kwijt)
Miriam Rasch – Luisteroefeningen (interview: ‘Goed luisteren begint met misverstaan’)
Hans Schnitzler – Filosofie van de kroeg (interview: ‘In de kroeg leer je samenleven’)
Ben Schomakers – Het moment (fragment: Een leven vol verlangen en pijn)
Kees Vuyk – Weg van de natuur
Okke Wisse – Filosoferen in de TBS
Jury
De jury bestaat dit jaar uit Alexandra van Ditmars (redacteur Filosofie Magazine, juryvoorzitter), Laura Molenaar (freelance journalist voor onder andere dagblad Trouw), Khadija al Mourabit (bestuurslid bij SWIP-NL en jurylid van de Hypatia-prijs), Paul van Tongeren (emeritus hoogleraar wijsgerige ethiek en voormalig Denker des Vaderlands) en Sarah Vankersschaever (redacteur De Standaard).
Vorig jaar won Martha Claeys de Socratesbeker met Trots. De filosofie van een emotie.