Home Feiten ‘We rouwen soms meer om een huisdier dan om een vriend’
Feiten

‘We rouwen soms meer om een huisdier dan om een vriend’

Door Robin Atia op 1 mei 2026

vrouw met rouw op een begraafplaats
beeld Arina Krasnikova/Pexels
Filosofie Magazine Kun je vrijheid kiezen? het existentialisme van Simone de Beauvoir
05-2026 Filosofie Magazine Lees het magazine
Veel mensen rouwen evenveel om de dood van een huisdier als om een dierbare. Maar wat is eigenlijk rouw, vraagt ethicus Carlo Leget zich af.

Dit artikel krijg je van ons cadeau

Wil je onbeperkt toegang tot de artikelen op Filosofie.nl? Je bent al abonnee vanaf €4,99 per maand. Sluit hier een abonnement af en je hebt direct toegang.

Als iemand twee weken na het overlijden van zijn vrouw alweer loopt te flirten, vinden we dat ongepast, maar wie jarenlang overstuur is door de dood van zijn hamster kan net zomin op begrip rekenen. Maar waarom houden we ons eigenlijk bezig met andermans rouw?

Wat is het feit?
‘Mensen rouwen soms meer om het verlies van een huisdier dan om de dood van een vriend.’ Bron: Hyland, P. (2026). ‘No pets allowed. Evidence that prolonged grief disorder can occur following the death of a petPLoS ONE, 21 (1).

In een recent psychologisch onderzoek bleek dat een aanzienlijk deel van de ondervraagden meer geraakt was door de dood van een huisdier dan door het verlies van een dierbare. Carlo Leget, hoogleraar zorgethiek aan de Universiteit voor Humanistiek, kijkt daar niet raar van op. ‘We brengen meer tijd door met onze huisdieren dan met de meeste van onze goede vrienden.’ Toch bestaan er in elke cultuur onuitgesproken regels over hoe we moeten rouwen, hoe lang en om wie. ‘Daarbij kennen we verschillende zwaartes toe aan de wezens of dingen die we verliezen: het verlies van een kind is erger dan dat van een hond. Maar is dat wel terecht? Welke impact een verlies heeft, kan iemand alleen zelf vertellen. En als je puur naar de ervaring kijkt, zie je dat rouw niet alleen voorkomt na een overlijden, maar net zo goed na een scheiding of het verlies van een baan.’

Dat betekent overigens niet dat je rouw kan gelijkstellen aan doorsnee verdriet of verlies, vindt Leget. ‘Rouw hangt samen met een diepe behoefte aan veiligheid: het idee dat de wereld enigszins voorspelbaar is en we ons er thuis kunnen voelen. Wanneer de mensen en dingen die belangrijk zijn voor jouw identiteit verdwijnen, val je in een gat. Opeens is de wereld niet meer vanzelfsprekend.’

Even tussendoor …

Meer lezen over filosofie? Schrijf je in voor de gratis nieuwsbrief:

Ontvang wekelijks de beste artikelen van Filosofie Magazine en af en toe een aanbieding.

‘Als je rouwt, ben je existentieel dakloos,’ vervolgt hij. ‘Je komt in contact met wat Irvin Yalom de grote thema’s van het existentialisme noemt: dood, vrijheid, eenzaamheid en zinloosheid. Je kunt daarvan weglopen, maar je kunt je ook afvragen wat ze betekenen voor jouw levenskeuzes. Rouw nodigt je uit tot transformatie: je zult een nieuwe wereld moeten opbouwen.’

Wie stelt kritische vragen?
Carlo Leget (1964) is theoloog en medisch ethicus. Hij is hoogleraar zorgethiek aan de Universiteit voor Humanistiek en richtte samen met de Deense psycholoog Mai-Britt Guldin het Centrum voor Rouw en Existentiële Waarden op. Met Guldin schreef hij ook het boek Verlieskunst (2024).

Loginmenu afsluiten