Home Onderwijs Levenslessen: overwin je angst voor de groep
Onderwijs

Levenslessen: overwin je angst voor de groep

Door Eva-Anne Le Coultre op 29 januari 2026

Eva-Anne Le Coultre auteur van de rubriek Levenslessen
beeld Amke
Cover van
02-2026 Filosofie Magazine Lees het magazine
Filosofiedocent Eva-Anne Le Coultre doet regelmatig levenslessen op in de klas. Dit keer: overwin je angst voor de groep.

Dit artikel krijg je van ons cadeau

Wil je onbeperkt toegang tot de artikelen op Filosofie.nl? Je bent al abonnee vanaf €4,99 per maand. Sluit hier een abonnement af en je hebt direct toegang.

De meeste beginnende docenten vinden orde houden het moeilijkst. Ik ook. Toen ik voor het eerst een grote klas zou krijgen, dacht ik: ze zijn met veel meer, als ze tegen me samenspannen win ik nooit. Ik zag de klas als een veelkoppig monster en ik wist niet of ik het zou kunnen temmen.

Ik probeerde de leerlingen zo snel mogelijk in te schatten toen ze binnenkwamen, die eerste les na de zomervakantie. Is die brutale jongen daar de grootste raddraaier? En hoor ik dat meisje nu over mijn kleren roddelen met haar gemeen kijkende vriendin?

Even tussendoor …

Meer levenslessen lezen? Schrijf je in voor de gratis nieuwsbrief:

Ontvang wekelijks de beste artikelen van Filosofie Magazine en af en toe een aanbieding.

Als het goed is, is het monster op een dag opgelost. Dan heb je de leerlingen leren kennen en zijn er dertig individuen voor het monster in de plaats gekomen. De jongen van wie ik vreesde dat hij een raddraaier was, bleek bijvoorbeeld een fanatieke debater te zijn, ideaal voor in de filosofieles. En het meisje zei na afloop van de les: ‘Mooie schoenen heeft u aan.’ Ik heb daarvan veel geleerd. Groepen kunnen beangstigend zijn als geheel, maar uiteindelijk bestaan ze uit individuen. En als je mensen als individu aanspreekt, zijn ze over het algemeen aardig. Sinds ik dit weet, vraag ik aan de stoerst uitziende jongen de weg als ik bij een nieuwe school aankom. En die helpt me dan altijd keurig.

Is publieksfilosofie echt filosofie? Eva-Anne Le Coultre gaat er op woensdag 15 april 2026 over in debat met emeritus hoogleraar filosofie Paul Cobben en hoofdredacteur Coen Simon in De Balie in Amsterdam. Klik hier voor meer info en tickets.

Loginmenu afsluiten